Kontakty

Bionela
V Rybníčkách 716,
Sušice 342 01
tel: 607 621 201
info@bionela.cz

» JAK NA LÁTKOVÉ PLENY
Co jsou to moderní látkové pleny?

Mezi moderní pleny řadíme především látkové pleny, které jsou na údržbu časově méně náročnější než klasické čtvercové pleny. V praxi se jedná o pleny, jež se vkládají do kalhotek či se používají samostatně. Na českém trhu jsou v současné době níže uvedené typy moderních plen:

Froté pleny čtvercové pleny, díky velké savosti stačí jedna na přebalení, lze je skládat jako klasické čtvercové plenky. K dostání jsou ve více velikostech.
Vyžadují svrchní kalhotky.

Zavazovací pleny jsou z neběleného bavlněného úpletu, okolo pasu se zavazují šňůrkami. Pro lepší savost je lze kombinovat se čtvercovými plenami. Lze je použít i jako zdravotní plenky pro správný vývoj kyčlí u novorozenců. Plenky mají jednu velikost, kterou lze přizpůsobit dítěti.
Vyžadují svrchní kalhotky.

Vícevrstvé pleny mají tvar obdélníku ušitého z většího počtu vrstev, ve středu pleny až z osmi, ve vnější části ze čtyřech. Velmi dobře sají. Vyžadují skládání, i když o dost méně než čtvercové. Jsou k dostání ve více velikostech.
Vyžadují svrchní kalhotky.

Tvarované pleny rovněž se skládají z více vrstev, jejich tvar (vykrojení okolo nožiček) je ale zároveň přizpůsoben tak, aby na zadečku dobře seděly. Jednovelikostní plenu lze založením vpředu a vzadu přizpůsobit velikosti dítěte.
Vyžadují svrchní kalhotky.

Kalhotkové pleny svým vzhledem odpovídají jednorázovým papírovým plenám. Zapínají se na suchý zip a okolo nožiček a na zádech mají všité gumičky. Uvnitř je savé jádro. Nemusí se skládat. Jednovelikostní pleny lze přizpůsobit pomocí cvočků velikosti dítěte. Zapínají se na suchý zip nebo Snappi sponkou.
Vyžadují svrchní kalhotky.

Kapsové pleny mají kapsu do které se vkládá savá plenka. Kalhotky jsou svrchu nepromokavé a uvnitř je přišita separační plenka, která brání proniknutí vlhkosti zpět k zadečku.

Pleny All-in-One – kalhotková plena se svrchní vodonepropustnou vrstvou, používá se tedy bez plenkových kalhotek.

 

Nejsou to však pouze pleny, které jsou vyvíjeny tak, aby stále byly šetrné k přírodě i k dítěti a navíc se snadno používaly. Moderní svrchní plenkové kalhotky také pokročily vpřed. Neprodyšná PVC fólie známá u starších typů svrchních kalhotek (které raději nedoporučujeme používat) byla nahrazena novými materiály a v současnosti rozlišujeme tři základní druhy svrchních kalhotek:

Kalhotky z polyesteru (někde i ve směsi s bavlnou) s polyuretanovým zátěrem (PUL) PUL je technologie, kterou využívají výrobci moderního sportovního oblečení. Kalhotky zadrží vodu a propouští páru, díky tomu zůstává oblečení suché a pokožka se díky prodyšnosti nezapaří.

Kalhotky z fleecu – fleece má podobné vlastnosti jako vlna (nasává vlhkost do sebe, je úplně prodyšný).

Kalhotky z ovčí vlny tyto kalhotky ze 100% ovčí vlny s vysokým obsahem lanolinu mají tu vlastnost, že nasají velké množství tekutiny do sebe, aniž ji propustí ven (na oblečení). Kalhotky se navíc močí regenerují, nemusí se často prát, stačí je nechat vyvětrat. Díky velké prodyšnosti jsou paradoxně vhodné pro parné letní dny, v zimě zase pěkně hřejí (viz níže).

Svrchní kalhotky se prodávají v různých velikostech. Zapínají se na suchý zip nebo na patentky, některé jsou dokonce natahovací (se šňůrkou či gumičkou v pase).

K moderním plenám se dále řadí např. učící tréninkové kalhotky, plenkové plavky a také množství "příslušenství".


Jaké existuje příslušenství k plenám?

Vkládací plenky – skládají se z více vrstev a mají tvar obdélníků či oválků. Vkládají se dodatečně do plen a zvyšují jejich sací schopnost. Vhodné zvláště v noci.

Separační pleny – velmi tenké a vkládají se mezi zadeček dítěte a látkovou nebo jednorázovou plenu. Propouští moč a zároveň tedy chrání plenu před znečištěním stolicí. Mnohé jsou biologicky rozložitelné (z celulózy či viskózy) a po použití je lze spláchnout do WC. Separační pleny vyrobené z polypropylenu je nutné vyhodit do komunálního odpadu. Alternativou mohou být doma nastříhané pratelné separační pleny z fleecu.

Kyblík s víkem pro ukládání použitých plenek určených k praní.

Síťka na použité pleny usnadňuje manipulaci s plenami: prázdnou síťkou vyložíme kyblík, do kterého pak ukládáme použité pleny. Po naplnění síťku zavážeme a i s obsahem přendáme do pračky a vypereme.

Sponka Snappi® – gumová sponka, která se používá především na čtvercové a tvarované plenky. Zafixuje plenu a zamezuje její sklouzávání z tělíčka dítěte (např. při lezení či chůzi).

Mezi další příslušenství k plenám a v péči o ně bychom mohli považovat i prací prášky, mýdla, soli na skvrny, lanolin na impregnaci, nejrůznější přenosné a skladovací tašky na pleny, ubrousky apod.


Jaké vlastnosti mají svrchní vlněné kalhotky?

Vlna je skvělý přírodní materiál. Obsahuje lanolin, což je "voskotuk" z ovčí vlny, který má antiseptické vlastnosti – tedy dezinfekční a také hojivé (též se přidává do různých mastí a léčivých přípravků). Nevýhodou je, že se lanolin z vlny praním vymývá. Ten však lze po vyprání do vlny navrátit zpět. Krom uvedených výborných vlastností je lanolin hořké chuti, proto nechutná roztočům (ty se ve vlněných výrobcích nezdržují) – to dává vlně 100% vlastnosti antialergické.

Vlna též dokáže nasát poměrně velké množství vlhkosti, dlouhodobá sací schopnost vlny je až 2x větší než u bavlny. (Lanolin obsažený ve vlně způsobuje, že vlna sice nasává vlhkost, ale právě velmi pomalu). Navíc jsou kalhotky krásně prodyšné a (zdánlivě paradoxně) se doporučují zejména na letní období.

Pokožka dítěte se nezapařuje díky sací schopnosti vlny a vytvoření vzduchových mezer mezi vlněnými vlákny, která zamezují (resp. snižují) komunikaci vnějšího a vnitřního prostředí, tzn. že se horko k pokožce dostane jen v omezeném množství. (Což je jistě znatelný rozdíl mezi vlněnými kalhotkami a umělými neprodyšnými jednorázovkami). V zimě tyto kalhotky díky uvedeným fyzikálním vlastnostem zase hřejí.

Vlněné svrchní kalhotky jsou poměrně snadné na údržbu. pokud jsou jen navlhlé, stačí je vyvětrat. Moč je navíc regeneruje a po vyschnutí mizí i její zápach. V případě ušpinění stolicí se skvrna vypere (nejlépe ihned) mýdlem – jádrovým či žlučovým – a postižené místo se ošetří lanolinem. Celé kalhotky pak stačí prát jednou za měsíc až dva, s následnou celkovou impregnací v lanolinové kůře.

Surový lanolin lze koupit v lékárně a zhotovit si doma lanolinovou impregnaci na vlněné kalhotky. Jednosuším řešením je koupit si již hotovou lanolinovou impregnaci.

Vlna může být různě zpracovaná – od plsti, přes přízi, až po tkaný výrobek. Kalhotky z vlny na bavlněné plence mohou být též různě silné. Čím je vrstva silnější, tím více pojme vlhkosti a neprosákne na vnější vrstvu oblečení miminka.

Existuje i starý domácí prostředek z čisté střižné vlny, jejíž vysoký podíl lanolinu ve spojení se vzduchovým polštářem rouna působí protizánětlivě, např. na pokožce dítěte v oblasti plenek nebo na prsních bradavkách. Je určena k jednomu použití – nepere se, ale na prudkém slunci se ještě 2-3x regeneruje. Tato vlna se nazývá přírodní léčivá vlna.


Výroba lanolinové impregnace

Surovina: Bezvodný lanolin – ovčí vosk (Adeps Lanae, Cera Lanae) koupíte v každé větší lékárně, kde míchají masti.

Půl kávové lžičky této husté lepkavé hmoty rozpustíme v hrnečku s horkou vodou. Do této směsi s mastnými oky kápneme šampon na vlnu nebo obyčejný (březový nebo kopřivový) šampon a tím nám vznikne emulze mléčné barvy, kterou nalijeme do kýble s vlažnou vodou (tolik, aby byly vlňáčky ponořené). Výsledná lanolinová lázeň by neměla mít více než 30°C, neboť při vyšších teplotách se kalhotky srazí.

Kalhotky otočíme na rub a necháme přes noc ponořené v lázni. Ráno je otočíme, necháme ještě chvilku lanolinovat a poté jemně vymácháme v čisté vodě. Násilím neždímáme, pouze vymačkáme vodu a zabalíme do froté ručníku, který zbylou tekutinu odsaje.

Nesušíme na přímém slunci. Pokud sušíme na topení, je nezbytné je podložit např. ručníkem, aby se vlna nedotýkala přímo s radiátorem! Doba schutí je přibližně 1 den.

Zdroj: Rosa, o.p.s. www.ekodite.rosacb.cz