Kontakty

Bionela
V Rybníčkách 716,
Sušice 342 01
tel: 607 621 201
info@bionela.cz

Materiály » Certifikace
GOTS (Global Organic Textile Standard)

Bio certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard)

  • je skutečným bio certifikátem

  • garantuje splnění nejvyšších etických (Fair Trade) i ekologických požadavků od semínka po distribuci výsledného produktu

  • nejuznávanější standart bio textilu

Ve svých přísných standardech mimo jiné zohledňuje i etické otázky spojené s pěstitelstvím bavlníku ve světě. Biobavlna s certifikátem GOTS je tedy vždy v souladu s tzv. Fair Trade dokládajícím dodržování sociálních kritériích při práci od semínka bavlníku po výsledné bio tričko, bio šaty, zkrátka jakýkoli kousek bio textilu. A vlastně ani samotným produktem kontrola nekončí – ošetřeno je i balení a distribuce produktu.

Kontroly a certifikování nových výrobců, zpracovatelů a obchodníků je prováděna nezávislým orgánem v systému GOTS, která si klade za cíl především poskytovat spotřebitelům záruku důvěry při výběru certifikovaných výrobků.

Ekologické požadavky dokládající 100% zdravotní nezávadnost produktu s certifikací GOTS jsou samozřejmostí. V bio látkách s tímto certifikátem nejsou k nalezení pesticidy, herbicidy, těžké kovy, a další látky v konvenční bavlně běžné. Vysoká kritéria kvality činí z GOTS certifikace nejuznávanější a nejčastěji dnes užívaný standard.

 

Certifikát GOTS existuje ve dvou kvalitách

a) organic

zde je minimálně 95 % vláken s původem certifikovaným jako „organic” nebo „organic-in-conversion“, 5 % je pak vyhrazeno k použití neorganických příměsí, ovšem s velmi přísnou regulací – žádné geneticky modifikované látky (GMO) ani míšení vláken stejného typu (to znamená, že nelze kombinovat např. biobavlnu s konvenční bavlnou). Těchto 5 % je nejčastěji využíváno pro příměs elastanu (lycra) ve výrobcích podléhající vysoké zátěži jako např. spodní prádlo a sportovní oblečení.

b) made with x % organic materials

u těchto výrobků najdeme minimálně 70 % příze s certifikací „organic“ nebo „organic-in-conversion“, dalších 30 % certifikát GOTS vyhrazuje k použití neorganických příměsí s velmi přísnými regulacemi - maximálně 10 % zabírají recyklované nebo syntetické materiály (pro ponožky, legíny a sportovní oděvy 25 %), nelze používat žádné materiály s původem geneticky modifikovaným (GMO) a opět se nedovoluje kombinovat vlákna stejného typu, např. biobavlnu a konvenční bavlnu.

 

Naturtextil

Naturtextil – IVN Zertifiziert BEST

  • označuje textilie splňující nevyšší možné požadavky na životní prostředí

  • výrobky musí obsahovat 100% certifikovaného organického vlákna z biozemědělství

 

Značka přírodního textilu, který uděluje společnost International Verband der Naturtextilwirtschaft (Mezinárodní svaz průmyslu přírodního textilu), což je sdružení společností, které produkují kvalitní přírodní textílie podle nejpřísnějších ekologických a sociálních norem. Oděvy označené touto značkou jsou vyráběny z vlny zvířat chovaných konvenčním způsobemí, nicméně její úprava se řídí přísnými pravidly. Vyjímku tvoří bavlněné výrobky, u nichž surovina musí pocházet z kontrolovaného ekologického zemědělství.

 

Fair Trade

Spravedlivý obchod neboli fair trade je způsob obchodu, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných pěstitelů a řemeslníků z rozvojových zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Je založen na vytvoření partnerství mezi producentem na straně jedné a spotřebitelem na straně druhé.

Výrobcům fair trade nabízí spravedlivé obchodní podmínky, možnost vymanit se z bludného kruhu bídy, žít důstojný život a plánovat budoucnost. Nám, spotřebitelům, pak dává fair trade jedinečnou možnost prostřednictvím každodenního nakupování snadno a účinně se zapojit do snižování chudoby lidí na celém světě. Koupí výrobků s označením Fair Trade vyjadřujete svou solidaritu s lidmi, kteří jej vyrobili.