Kontakty

Bionela
V Rybníčkách 716,
Sušice 342 01
tel: 607 621 201
info@bionela.cz

Materiály » Biobavlna

Věděli jste, že průměrné tričko z tzv. 100% bavlny ve skutečnosti obsahuje méně jak 75% bavlny? Zbytek jsou chemikálie a jejich residua, které byly použity při jeho výrobě a pěstování bavlny.

Z celkové světové spotřeby insekticidů je 25 % užíváno jen při pěstování bavlny. A přesto si všichni myslíme, že bavlna je jeden z nejpřirozenějších a nejpřírodnějších materiálů vůbec. Pravda však není tak hezká, jak bysme si všichni rádi mysleli. Ve skutečnosti je bavlna jednou z nejvíce chemicky stříkaných zemědělských plodin vůbec.

Konvenční způsob pěstování bavlny není dobrý ani pro zdraví farmářů, kteří ji pěstují, pro spodní vody ani vodu v řekách a zdraví lidí, kteří z bavlny šijí konečné výrobky. Alternativou je biobavlna, která určitě stojí za to.

Co je biobavlna?

Biobavlna nebo také organická bavlna (z angl. "organic cotton"), je bavlna vypěstovaná bez použití syntetických chemických pesticidů, herbicidů a hnojiv. Místo zemědělských pesticidů se používají přírodní metody. Při zpracování a výrobě výrobků z biobavlny nejsou užívány toxické chemikálie. Při nošení a používání výrobků z biobavlny nejsme vystaveni možnému působení chemických residuí a zároveň svým malým podílem přispíváme k ochraně našeho životního prostředí.

A navíc - tkaniny z biobavlny procházejí nižším stupněm zpracování a jsou tak trvanlivější a zachovávají si větší přirozenou měkkost. Za Vaše peníze tedy získáváte mnohem vyšší kvalitu a ještě i dobrý pocit…

Biobavlna se často pěstuje i v rámci různých fair trade projektů, ať již certifikovaných nebo necertifikovaných a její následné zpracování malými firmami, které při zpracování bavlny v konečný výrobek dbají na etické pracovní podmínky, Vám dává vědomí, že Vaše oblečení nebo jiný textil nebyl ušit v tzv. sweatshopech za nepředstavitelných pracovních podmínek např. dětmi.

Proč zvolit právě biobavlnu?
  • Biobavlna (organická bavlna) je na dotek měkčí, protože má bavlněná vlákna neporušená chemikáliemi užívanými při běžném pěstování a zpracování bavlny.

  • Biobavlna voní čistěji, protože se při jejím zpracování nepoužívá formaldehyd.

  • Biobavlna je šetrnější k pokožce i z hlediska alergií, protože neobsahuje škodlivé chemikálie.

  • Biobavlna má vyšší stupeň prodyšnosti.

To jsou ale jen některé důvody, proč preferovat oblečení z biobavlny a vyhýbat se bavlně pěstované konvenčním způsobem. Jistě si říkáte: bavlna – takový příjemný materiál... Věděli jste však, že se při pěstování bavlny používá téměř čtvrtina světových pesticidů? Podle informací Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně v rozvojových zemích umírá na otravu pesticidy 20 000 lidí a mnoho z těchto pesticidů se používá právě při pěstování bavlny. Viděli jste třeba někdy fotografii rukou farmáře pěstujícího bavlnu konvenčním způsobem?

  • většina bavlny se pěstuje v rozvojových zemích a množství užívaných pesticidů a chemických hnojiv narušuje úrodnost půdy, což má za následek ještě vyšší spotřebu chemikálií

  • 40% pesticidů používaných při pěstování bavlny WHO klasifikuje jako nebezpečné

  • na pěstování se podílejí i malé děti, kterým hrozí akutní otrava nejvíce

  • nebezpečné pesticidy představují nebezpečí pro zdroje pitné vody

  • rodiny farmářů pěstujících konvenční bavlnu za směšně nízké ceny se často dostávají do spirály dluhů (potřebují peníze na nákup dalších a dalších pesticidů apod.)

  • studie z roku 2004 provedená na univerzitě v Łodzi prokázala, že rezidua nebezpečných pesticidů mohou být detekována i v bavlněném oblečení

Biobavlna nabízí alternativu. Pěstuje se již ve více než 22 zemích, včetně mnoha rozvojových. Poptávka po biobavlně neustále stoupá. Tlak poptávky může přímo ovlivnit způsob pěstování a má tak vliv na větší bezpečnost životního prostředí i pozitivní sociální dopad na život farmářů pěstujících bavlnu. I vy tak můžete pomoci.