Kontakty

Bionela
V Rybníčkách 716,
Sušice 342 01
tel: 607 621 201
info@bionela.cz

Materiály » Merino vlna
Merino vlna

Vlna merino je úžasný materiál. Vytvářela ji příroda po milióny let k ochraně savce, a je moderními technologiemi nenapodobitelná.

Za své vychvalované vlastnosti vděčí šupinkaté struktuře kudrnatých vláken, a jejich proteinovému původu. Velmi důležitý je také ovčí tuk (lanolin), který vlastnosti podtrhuje.

Jemný a pokožce příjemný materiál s termoregulačními vlastnostmi, velmi vhodný materiál pro dětské oblečení, zejména pro malé děti, jejichž tělíčko se mnohdy nedokáže vyrovnat s okolní teplotou. Díky obsahu lanolinu se přizpůsobí teplotě těla, jakoby přilne a nevyvolává tedy žádné podráždění kůže. Lehké svědění však můžete pocítit - před tím, než se plně zahřeje na tělesnou teplotu.


Vlna merino má mnohem tenčí průměr vláken, než klasická vlna. Struktura vláken tedy při doteku s kůží nedráždí jako vlna, kterou známe ze "svetrů", které byly z vlny chemicky odmaštěné a nabarvené. 
Pro velmi citlivou pokožku však doporučujeme kombinaci s hedvábím - přidáním 30% hedvábí do vlny se tkanina natolik zjemní, že citlivým lidem dobře vyhovuje. Tato úprava neovlivňuje funkčnost prádla.

  • je hebká na dotek

  • výborně větrá - každé vlákno dýchá zkrze svojí vlastní strukturu (prodyšnost tedy není omezená jen na množství mezer v látce, jako u umělých materiálů)

  • má schopnost udržovat tělesnou teplotu – milióny vzduchových kapsiček se postarají o izolaci tělesného tepla

  • odvádí pot a vlhkost, nejen do dalších vrstev, nebo vzduchu, ale dokáže vázat vlhkost sama do sebe (je hydrofilní), aniž by působila na omak mokrým dojmem.

  • má antibakteriální schopnosti a neutralizuje tělesné pachy – prádlo můžete nosit řadu dní bez stopy zápachu, bakterie se ve přírodním vlákně s různorodým povrchem nemnoží

  • chrání před UV zářením – přirozený UPF faktor je min. 25

  • je odolná vůči ohni, chrání kůži proti popálení

  • lanolinem impregnovaná proti vnější vlhkosti – není-li vlna chemicky odmaštěná, zachová si přirozenou mastnotu, kapky (deště, u miminek moči, slin, atp.) stékají pryč, nebo je lze jednoduše setřít aniž by se do oděvu vsákly.