Jak prát vlněné oblečení?
Praní vlny není složitější než mytí vlasů. Protože vlna jsou také vlasy - ovčí vlasy.
Všechno, co se nemají rády naše vlasy, platí u vlny též. Například použití příliš horké nebo studené vody na oplachování, agresivního šamponu nebo dlouhé tření a drhnutí. Pokud s přírodní vlnou zacházíte stejně jako s vlastními vlasy, nemůže se nic pokazit.
Musím před prvním použitím vyprat nedávno zakoupený vlněný výrobek?
Ne, svůj vlněný výrobek nemusíte před prvním použitím vyprat. Vzhledem k tomu, že výrobky z disany téměř neobsahují chemikálie a neobsahují žádné pochybné látky, které by mohly ublížit vašemu dítěti, není třeba je nejprve vyprat.
Jak často mám vlněné oblečení prát?
Co nejméně. Vlna a voda prostě spolu nevycházejí, a proto by se praní mělo provádět jen zřídka. Vlna se samočistí. Vlněná vlákna mají mimořádný povrch, který vylučuje částice nečistot, stejně jako špatný zápach a pot a brání jim ve vstupu do vláken. Aby se odstranily tyto pachy a nečistoty, stačí oblečení větrat, aby bylo opět hygienicky čisté. Zní vám to jako magie? Ano, opravdu to funguje!
Mohu vlněné oblečení prát v pračce?
Ano, ale na vlastní nebezpečí. Pokud se váš vlněný výrobek zmenšil o 2 velikosti a stal se „neprůstřelným“, odmítneme nabídnout jakoukoli náhradu. Sice většina moderních praček má program pro vlnu, avšak tyto programy jsou navrženy odlišně. Některé pračky jsou naprogramovány tak, aby během nastavení vlny automaticky odstřeďovaly až 1 200 otáček. To je na vlnu moc. Také teplota se často pohybuje mezi +/- 10°C. Praní 30°C se může rychle změnit na praní 40°C. Navíc máchací voda je většinou studená, tedy méně než 25°C. Vlna tyto teplotní výkyvy nesnáší. Proto doporučujeme zacházet s praním v pračce opatrně.
Ale v pračce jsem schopen prát další vlněné předměty bez poškození.
Ano, to je možné. V dnešní době je mnoho vlněných výrobků vybaveno cedulkou, která umožňuje i praní v pračce. Při zpracování této vlny se však používá se spousta agresivních chemikálií a vlněná vlákna jsou obklopena obalem z umělé pryskyřice. Přirozená vlastnost vlny se vytrácí.
Jak nejlépe vyprat vlněné oblečení?
Zřídka a opatrně!
Nejlepší je prát ručně v umyvadle vaší koupelny. Má správný objem a ergonomickou pracovní výšku.
Potřebujete také jemný vlněný šampon, froté ručník a malou vaničku na mokré vlněné oděvy. Do umyvadla napusťte vlažnou vodu asi 25°C. Použijte dětský teploměr, pokud nemůžete odhadnout správnou teplotu.
Přidejte vlněný šampon podle pokynů k dávkování na obalu. Nyní můžete špinavý vlněný oděv dát do vody.
Před namočením lze případné skvrny ošetřit Žlučovým mýdlem, které je dobře známé jako přírodní odstraňovač skvrn.
Poté ponořte oděv do lázně a opatrně mačkejte. Nedrbejte, jednoduše jej několikrát pomačkejte, max. 1-2 minuty, to je vše.
Vyjměte vlněný oděv z lázně a pečlivě jej vymáchejte v čerstvé vodě o stejné teplotě (také 25°C, v žádném případě chladnější). Opatrně vymačkejte přebytečnou vodu. Neždímejte kroucením.
Poté oděv přemístěte na místo, kde se bude sušit. Vlněné oděvy nesmí schnout v zavěšené poloze. V takovém případě mění tvar. Proto je mnohem vhodnější sušení v poloze naležato. Hodí se klasický sušák na prádlo.
Mokrý předmět opatrně vytáhněte do tvaru, zabalte do ručníku, který odsaje přebytečnou vodu a položte na sušák. Nechte uschnout. Vlněný ověv nesušte na topení nebo na silném slunečním světle! Nejlepší je stinné a dobře větrané místo.
To je vše! Ve srovnání s praním v pračce není o moc víc práce.
Jaký prací prostředek mám používat na praní vlněného oblečení?
Velmi doporučujeme DISANA Šampon na vlnu. Je dokonale přizpůsoben péči o výrobky z přírodní vlny. Je bez vůně a konzervačních látek dráždících pokožku a má úroveň pH přizpůsobenou mírně kyselému pH přírodní vlny. Jako vlněný prací prostředek lze velmi dobře použít také šampon na vlasy s neutrálním pH. Nikdy nepoužívejte běžný prací prostředek na vlnu z místní drogerie. Většina z nich je zásaditá a nemísí se dobře s mírně kyselou přírodní vlnou. Kůže vašeho dítěte navíc dráždí mnoho vůní a konzervačních látek. Také mnoho organických pracích prostředků není pro praní vlny vhodné. Jejich použití může vést k plstnětění. To raději použijte šampon na dětské vlasy.
Co je žlučové mýdlo?
Žlučové mýdlo je přírodní odstraňovač skvrn. Skutečně se vyrábí z kravské žluče. Na skvrny nanášejte pouze žlučové mýdlo. Jeho síla může také odstranit barvu oděvu. Proto doporučujeme mýdlo před odstraněním skvrn otestovat na znatelném místě. Na skvrnu naneste mýdlo prstem. Oděv musí být ještě suchý. Mýdlo lehce vtírejte do vláken a nechte krátce působit. Poté oděv vyperte, jak je popsáno výše. Žlučové mýdlo může popálit oči a sliznice. Musí být uchováváno mimo dosah dětí.